Home Askeri, Haber • Irak Savaşı Hakkında Bilinen İki veya Üç Şey

Irak Savaşı Hakkında Bilinen İki veya Üç Şey

 - 

irak savaşı geçmişi

Başkan Barack Obama’nın dün gece Irak Savaşı’yla ilgili ulusa ilk kez hitap etmesini beklediği için köşe yazarı Eugene Robinson “Irak savaşı bittiğine göre … sonuca ilişkin yalnızca bir şey açık: Kazanmadık” yazdı.

Aslında, Irak savaşının sonucu hakkında daha net olan 12 şeyi, kazanamadığım sonucundan daha çok düşünebilirim:

 • (1) Obama dalgalanma konusunda yanıldı,
 • (2) Başkan Yardımcısı Joe Biden dalgalanma konusunda yanıldı,
 • (3) Başkan George W. Bush Kongre Demokratları’nı ve Irak Çalışma Grubu’nu görmezden gelerek 2007’de dalgalanma emri çıkardı,
 • (4) İsyan şiddeti, dalgalanmanın ardından hızla düştü,
 • (5) Demokratlar, Harry Reid’in “bu savaşın kaybolduğuna” dair bildirisi başına, Irak’taki dalgalanma yolunda gittiyse,
 • (6) Biden, Irak’ı etnik bölüme ayırma konusunda yanılıyordu,
 • (7) Biden, Irak Savaşı’nın Obama yönetiminin büyük başarılarından biri olabileceğini iddia etmekte yanlıştı;
 • (8) Irak şimdi demokrasiden sonra dördüncü siyasi açıdan özgür Orta Doğu ülkesi. İsrail, cumhuriyet Lübnan ve anayasal monarşi Fas,
 • (9) General David Petraeus’un Irak’ta yaşanan dalgalanma, direnişçileri dayak ve Afganistan’da kazanan model oluşturdu,
 • (10) Liberallerin masrafları hakkında acele etmesine rağmen, Mart 2003’teki işgali için eğitim ve hazırlık da dahil olmak üzere Irak Savaşı’ndan sekiz yıl sonra Obama’nın gereksiz trilyon dolarlık teşvik faturasına kıyasla daha az maliyet (709 milyar dolar)
 • (11) Bush’un popülaritesi, Irak Savaşı’na iki buçuk yıl, Bush’un ikinci döneminde de olsa, 2005’in sonuna kadar Obama’nın şu an olduğu seviyeye inmedi.
 • (12) Dün akşamki Obama’nın adresi, şartların adil bir şekilde değerlendirilmesine göre Teröre Karşı Savaşta gerçekten yapılması gerekenlerle pek az ilgisi olan, gelecek için bromürler, revizyonist tarih ve tabii reçetelerle doluydu.

ölüm sayısı

Ancak daha önce Park51 cami destekçisi İmam Feisal Abdul Rauf’ın radikal bağları olan “loudmouths”, “kahrolası kediler” ve “profesyonel kurbanlar” hakkında soruşturma başlatmak isteyenlere ırkçı olarak görevden düşen Eugene Robinson değilim; Alveeda Kral’ı, Glen Beck’in Onurlandıran Onur Mitinginde görünmek için bir “kukla” olarak adlandırdı.

Oh, ve: (13) Eğer herkes, Irak’taki muharebe operasyonlarının sona erdiğini belirten zafer dolu bir konuşma yapmaya hak kazanıyorsa, Bush, Petraeus, Başkan Yardımcısı Dick Cheney veya Kermit the Frog; Obama’nın savaşına karşı çıkan kimse olamaz. başlatmak ve ABD Senatörü olarak savunmak için oy kullandı.

Ve: (14) Obama, yaptığı konuşmada Afganistan’dan askerleri çıkarmaya başlayacağımızın gösterdiği gibi, belirli bir tarihe kadar askerimizi erken vaat etme vaat etme tehlikesinden ve bunun düşmanımız üzerindeki güçlendirici etkiden hiçbir şey öğrenmedi. Önceden planlanan programına ve 2011 yılının sonuna kadar Irak’ta konuşlanmış 50.000 askerin tümünün kaldırılma taahhüdüne göre hazırladı.

istatistik

Bahsetmeye bile gerek yok


15) Obama’nın adresinin en olgusal unsurları Bush’un beş yıl önce verdiği konuşmadan “Elimizdeki tehlikeyi görmemeliyiz, konuştuğumuz gibi el Kaide devam ediyor” dedi. “(16) Obama, Bush’un yalnızca birliklerine destek vermesinden veya ülkeye duyduğu sevgiden ve emniyetten sorumlu olduğumuzdan şüphelenebileceğini söyleyerek Bush’a verilen önemi vermedi. savaş karşıtı üs kadar “Başkan Bush’un ailesine verdiği desteği ya da eşi ve çocuğuna olan sevgisini kimse şüphelenemez” diye de tartışıyor.

Robinson, “Savaş, ülkenin Sünni azınlığı, nefret edilen Amerikalılarla savaşmak için Irak’a sızmış olan el-Kaide cihadçılarına karşı döndüğünde feci bir başarısızlığa doğru yol almaya devam ediyor” diyor ve sonradan bir sonraki düşünce olarak ekliyor “ve Bush’un Orgeneral David Petraeus’un başını çektiği askeri ayaklanma, bu bağlılık kaygısından yararlandı. ” Evet, mezhep uyuşmazlığı dalgalanmanın gelişebileceği koşulları kolaylaştırdı; (17) Bush ve Petraeus, koşullardaki bu değişimi fark edebilecek, bunlardan yararlanmak için başarılı bir strateji hazırlayabilecek, Kongre Demokratlarının histriyoniklerine rağmen bu stratejiyi uygulayabilecek kadar yeteneğine sahipler ve amaçlanan sonuçlar.

Bunun için Obama’ya verin


Irak konuşması, Oval Ofis’ten şimdiye kadar verdiği en iyi konuşma oldu. Elbette, verdiği tek Oval Ofis konuşması, MSNBC ve The New York Times’daki liberal destekçilerin bile amatörce ve etkisiz hale getirdiği BP petrol sızıntısı üzerine konuştu.

(Bonus gerçek !: Brookings Enstitüsünün Irak Endeksi, Iraklıların% 79’unun ülkelerindeki koşulların 2009’daki durumdan 2010’da aynı olacağını ve Amerika Birleşik Devletleri sakinleri için söyleyebileceğinizden daha fazla olacağını düşünüyor.)

Author:Darwish Kalb

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*

*

*